מחלקת החינוך באגודה פותחת שנה !

פורסם בתאריך 10 באוגוסט 2014

מחלקת החינוך באגודה לזכויות האזרח שמחה לאחל לכל העוסקות והעוסקים בחינוך בישראל שנת לימודים פורייה ומוצלחת !

גם השנה מחלקת החינוך באגודה תקיים מגוון פעילויות חינוכיות שמטרתן הטמעת ערכי דמוקרטיה, זכויות אדם והתמודדות חינוכית עם גזענות.

על המציאות המורכבת בישראל בימי שגרה, ועל הצורך הנובע מכך לחזק את החינוך לערכים דמוקרטיים, אין צורך להכביר במילים. אולם השנה, נדמה שהצורך הופך להיות דחוף במיוחד. רוחות המלחמה, שעדיין אף לא ברור אם הן מאחורינו, סימנו שינוי לרעה במאפייניו של השיח הציבורי והתקשורתי. ערכים דמוקרטיים כגון חופש הביטוי, שיח ביקורתי, מגוון דעות והבעת עמדות מורכבות, נדחקו לאחור באווירת המלחמה, והתחלפו בשיח ציבורי מתלהם, פשטני, אלים ואף גזעני. אופני השיח הללו מביאים לתיוגם והדרתם של קולות אשר אינם מיישרים קו עם העמדה הרווחת. את אופני השיח הללו הטמיעו בני הנוער ברחוב, בבית, דרך ערוצי התקשורת והרשתות החברתיות.

וכעת- חזרה לבית הספר וללימודים..

הנחת היסוד שלנו היא שהכיתה מהווה מיקרו- קוסמוס של המציאות החברתית. לכן, מגמות אלה, משפיעות ומעצבות את הדינמיקה הכיתתית. למעשה, מגמות אלה משפיעות על כל מי שהינו חלק מהמוסד החינוכי או קשור אליו- תלמידים/ות, חניכים/ות, מורים/ות, מדריכים/ות, מרצים/ות, הנהלה, הורים, ועוד.

איננו משלים את עצמנו. ברור לכל כי העבודה החינוכית בהקשר זה הינה מורכבת, סזיפית וטעונה ועל כן דורשת התייחסות מעמיקה, מקיפה ומקצועית. זו בדיוק ההתייחסות שאנו מציעים במחלקת החינוך.

 הזכות לחינוך

מה אנחנו מציעים/ות ? 

לקראת פתיחת שנת הלימודים תשע"ה, אנו מזמינים אתכם/ לקחת חלק בפעילויות המגוונות שלנו. אנו מזכירים כי האג'נדה המרכזית שלנו היא הכשרת והעצמת נשות ואנשי חינוך, מתחומי ידע שונים, על מנת להתמודד באופן מעמיק עם התופעות החברתיות הנגזרות מהמציאות בישראל , והמשתקפות ב"כאן ועכשיו" של המסגרות החינוכיות השונות.

כבר נעדכן כי בימים הקרובים מחלקת החינוך תצא בקמפיין חינוכי הקורא להתמודד בכיתות עם אירועי המלחמה בקיץ, במסגרת הרצון לחנך נגד גזענות.  במסגרת הקמפיין נציע כלים פדגוגיים ודידקטיים לניהול הדיונים הטעונים והשנויים העשויים להתעורר בכיתה.

עוד חשוב לציין כי תפיסתנו החינוכית בנושא גזענות קושרת בין מופעים שונים של אפליה ואי שוויון הנובעות מרקעים שונים, כגון מין, מגדר, מוצא אתני ותרבותי, צבע עור,  עדה, דת, בריאות פיזית, בריאות נפשית ועוד. כולם מעידים על הצורך בחינוך לקבלת ה"אחר" תוך עיסוק בסוגיות השונות מחד ובחינת המכנה המשותף בין הסוגיות הללו מאידך.

הפעילויות המרכזיות אותן נקיים גם השנה, הינן השתלמויות פסג"ה וחדרי מורים,  ליווי פרטני של צוותי חינוך והוראה, ביניהם מחנכים/ות ומורות/ים לאזרחות תהליכים חינוכיים במכללות להכשרת מורים, סדנאות והכשרות במסגרות בלתי פורמאליותותכניות ייחודיות נוספות.

כמו כן, אנו ממליצים להתרשם מהאתר שלנו, ה"סדנא",  בו תמצאו ערכות חינוכיות מעמיקות, בלוג המציע דיונים אקטואליים עם התלמידים/ות, מערכי שיעור בחלוקה לזכויות השונות, מטלות ביצוע ותכניות העמקה באזרחות,  מועדי זכויות אדם על פני לוח השנה, מידע שוטף על הפעילויות שאנו עורכים במסגרות השונות ועוד. מומלץ בחום להירשם באתר (למעלה בצד שמאל של דף הבית, במלבן הסגול !)  על מנת לקבל מאיתנו עדכונים חינוכיים הממוקדים בתחום החינוך הספציפי בו אתם/ן עוסקים/ות. היו עמנו בקשר!

בברכת שנה של שלום ורווחה לכל העוסקים והעוסקות במלאכת החינוך בישראל.  תהא זו שנה של מאבק חינוכי אפקטיבי על המרחב הדמוקרטי של כולנו ! 

ליצירת קשר בנוגע לפעילויות השונות, פנו ל:

יונתן יקיר, רכז חינוך פורמאלי:  yonatan@acri.org.il

מסי אייצ'ק , רכזת תחום נוער וצעירים: mesi@acri.org.il

לשיתוף והדפסה:
  • Print
  • Facebook
  • Twitter
  • email

קטגוריות: לא משויכים

אפשרות התגובות חסומה.